Alexander Andersson tillträder som ny vd för det småländska stålföretaget LGL Construction. Alexander tar över efter Fredrik Holmqvist, som som nu går vidare i sin karriär. Med erfarenhet inom stålbranschen och ett starkt ledarskap ser Alexander fram emot att fortsätta utveckla LGL och stärka företagets verksamhet genom långsiktiga relationer och kvalitet i alla led.
Alexander kommer närmast från det familjeägda EAB AB, som förvärvade LGL Construction AB i slutet av 2024. ”Med erfarenhet från flera ledande befattningar, en bakgrund som stålbyggnadsmontör och sin nuvarande roll som Produktionsansvarig för EAB Lagerinredning, tar han med sig en god förståelse för både stålbranschen och ledarskap in i sin nya roll på LGL”, heter det i ett pressmeddelande.
– Jag ser med stor entusiasm och ödmjukhet fram emot att få axla rollen som VD på LGL. Med min bakgrund känner jag mig trygg i att jobba med stål, men att göra det i den här nya kontexten blir en spännande resa. LGL är ett välskött företag med en grundmurad övertygelse om att bra kvalitet skapar långvariga relationer, vilket jag verkligen sätter värde på, säger Alexander.
LGL Construction AB, baserat i Smålandsstenar är specialiserat på konstruktion, tillverkning och montering av stålkonstruktioner för industriella byggnader, flerbostadshus och lagerinredningar. Företaget riktar sig främst mot kunder på den svenska och nordiska marknaden.
LGL Construction AB startade 1967 och har idag 43 medarbetare.