Dagens förbud mot utvinning av uran i Sverige snedvrider konkurrensen, både inom EU och globalt, och försvårar dessutom utvinning av andra kritiska metaller och mineral som är nödvändiga för energiomställningen. Det anser Sveriges geologiska undersökning (SGU) i ett yttrande över regeringens förslag om att åter möjliggöra utvinning av uran.
Uran finns naturligt i svensk berggrund och förekommer ofta tillsammans med andra metaller och mineral. Sedan 2018 råder dock förbud mot att utvinna uran och det går heller inte att få undersökningstillstånd för att prospektera efter uran.
Det vill regeringen ändra på och har bett flera olika samhällsaktörer att yttra sig över sitt förslag, däribland SGU.
– Vi anser att dagens förbud mot utvinning av uran står i vägen för en effektiv undersökning av Sveriges berggrund och därmed ett effektivt nyttjande av våra mineraltillgångar, vilka är helt grundläggande för hela vårt samhällsbygge och inte minst för den gröna omställningen, säger Anette Madsen, generaldirektör för SGU, i ett pressmeddelande.
SGU betonar att den svenska lagstiftningen riskerar att snedvrida konkurrensen ”både inom EU och globalt”. I dag är prospektering och utvinning av uran tillåtet i flera delar av världen, påpekar man. SGU menar att läget förvärras ”ytterligare av att nuvarande lagstiftning även försvårar för verksamheter där uran inte är aktuellt som vare sig huvud- eller biprodukt”.
– För att prospektering ska vara ekonomiskt motiverad krävs, förutom god potential i mineralfyndigheten, tydliga och förutsägbara regelverk och en attraktiv investeringsmiljö. Regelverk ska inte skapa olika förutsättningar för investering i prospektering så att Sverige hamnar på efterkälken i försörjningstrygghet, säger Peter Åkerhammar, utredare vid SGU.
Uran bör inte vara ”föremål för särlagstiftning i förhållande till andra metaller som ingår i den svenska minerallagen”, skriver SGU. De kriterier som ställts upp för alla andra koncessionsmineral bör även uran kunna uppfylla på vissa platser, anser myndigheten.